Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Ziemi Pilczyckiej

O Ziemi Pilczyckiej

„Ludzie są tutaj dobrzy, pogodne mają lica,
I Boga chętnie chwali droga nam wieś Pilczyca”

(fragment piosenki autorstwa Pani M.Chmielewskiej)

Krótka historia Pilczycy:

Pierwsze wzmianki o Pilczycy pochodzą z XII w., kiedy erygowano parafię przy kościele pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Pierwotnie była to drewniana budowla, kilkakrotnie przerabiana, a w 1848r całkowicie rozebrana. W 1851 r rozpoczęto budowę nowego kamiennego kościoła; ukończono ją w 1859r. W 1920r kościół uległ całkowitemu zniszczeniu na skutek pożaru. W 1931 r rozpoczęto budowę nowego kościoła, którą ukończono w 1951r. Pod kościołem spoczywa w grobie m.in. Anna z Romiszowic, żona Jana Chryzostoma Paska, autora słynnych pamiętników. Do dziś w tutejszej parafii zachowała się ofiarowana w 1697r gotycka monstrancja z herbem i inicjałami J.Ch. Paska.

Pilczyca zwana także Pilczycą Zaleśną należała do znanych rodów: Pilczyckich, Łąckich, Zarembów i Zamoyskich. Ostatnim właścicielem był Władysław Zamoyski. Jego żona, Zofia prowadziła działalność charytatywną, zakładając m.in. w Pilczycy (w dawnym dworku) jedną z pierwszych w okolicy ochronkę.
(na podstawie Z.P.Kotarba, Skarżyski Portal Internetowy)

Dane geograficzne:

Województwo świętokrzyskie
Powiat konecki
Gmina Słupia
Położenie geograficzne 51° 02′ 12” N
20° 05′ 28” E
mapka.gif

Panorama Pilczycy:

(kliknij aby powiększyć)

Mapy i zdjęcia satelitarne:

O Stowarzyszeniu:

Główne cele działania Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Ziemi Pilczyckiej to: wspieranie rozwoju społecznego, kulturalnego i gospodarczego "Ziemi Pilczyckiej", aktywizowanie społeczności lokalnej, wspieranie wszechstronnego rozwoju dzieci i młodzieży, dbałość o ochronę przyrody i krajobrazu, ochrona dziedzictwa historycznego i kultywowanie tradycji regionalnych oraz promowanie walorów turystycznych i ekologicznych "Ziemi Pilczyckiej". czytaj więcej...


Time: 0.031203985214233 (gl)