Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Ziemi Pilczyckiej

Archiwum z miesiąca grudzień 2017

BOŻE NARODZENIE 2017

23 grudnia 2017 [Aktualności]

Radosnych Świąt Bożego Narodzenia wypełnionych ciepłem rodzinnym i spokojem

życzy Zarząd Stowarzyszenia

Ty, któryś jest Miłością
i Sercem tego świata,
Zagarnij serca nasze
I w Imię Swoje zbrataj.
Niechaj zamilkną swary,
Zawiści, ludzkie złości.
Noc święta, wigilijna…
Dzielmy – CHLEB MIŁOŚCI.”

ODNOWIONY ZABYTEK

10 grudnia 2017 [Aktualności]

Żeliwny pomnik na grobowcu Familii Zarembów na cmentarzu w Pilczycy jest cennym zabytkiem sztuki sakralnej na naszym terenie. Spoczywają w nim przedstawiciele rodu, który w latach 1728- 19890 był właścicielem Pilczycy i przyczyniał się do jej rozwoju.
Na początku XXI wieku obiekt uległ całkowitemu zniszczeniu na skutek kradzieży żeliwnych elementów. Po założeniu Stowarzyszenia w 2007 r. przystąpiliśmy do jego uporządkowaniu (zdjęcie 1 i 2).
Ze względów historycznych grobowiec został wpisany w 2008 roku do rejestru zabytków. Dzięki środkom finansowym pozyskanym przez Stowarzyszenie w 2016 i 2017 roku od Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach przeprowadzono prace konserwatorskie zachowanych i rekonstrukcję brakujących elementów. W wyniku tych prac wyeksponowano walory artystyczne i historyczne żeliwnego nagrobka, który został przywrócony do pierwotnej formy.
Wykonawcą prac konserwatorskich był Piotr Pietrasiewicz artysta-rzeźbiarz. Prace administracyjne związane z obsługą i promocją projektów były prowadzone nieodpłatnie przez członków stowarzyszenia. Dziękujemy mieszkańcom Pilczycy oraz Robertowi Wielgopolanowi-Wójtowi Gminy Słupia (Konecka) za pomoc przy demontażu, wykonaniu betonowego fundamentu i montażu pomnika.

Zarząd Stowarzyszenia

O Stowarzyszeniu:

Główne cele działania Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Ziemi Pilczyckiej to: wspieranie rozwoju społecznego, kulturalnego i gospodarczego "Ziemi Pilczyckiej", aktywizowanie społeczności lokalnej, wspieranie wszechstronnego rozwoju dzieci i młodzieży, dbałość o ochronę przyrody i krajobrazu, ochrona dziedzictwa historycznego i kultywowanie tradycji regionalnych oraz promowanie walorów turystycznych i ekologicznych "Ziemi Pilczyckiej". czytaj więcej...


Time: 0.041249990463257 (gl)