Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Ziemi Pilczyckiej

Archiwum z miesiąca sierpień 2009

„A serca mają z czekolady”, czyli słów kilka o wierszach Katarzyny Szóstak

9 sierpnia 2009 [Aktualności]

Dawno, dawno temu ktoś powiedział, że w poezji jest wszystko: „uśmiech dziecka, radość i smutek”, że poezja to także sposób na bycie. Taką właśnie drogę rozwoju wybrała skromna uczennica gimnazjum, Katarzyna Szóstak. Przekazany mi osobiście, pewnego dnia, skromny zbiorek siedmiu utworów daje podstawę do określenia i zarysowania głównych zainteresowań poetki.
Przeczytaj cały artykuł… »

Z wizytą na plebani w Lipie

9 sierpnia 2009 [Aktualności]

Nasza ziemia konecka oferuje wiele uroczych miejsc, godnych zwiedzenia- stąd wyłonił się pomysł, aby, 17 lipca br., odbyć rowerową wycieczkę do Lipy- parafii z wielowiekową historią.

Grupa młodzieży wraz z opiekunami wyruszyła spod świetlicy w Pilczycy o 14.00. Kierowaliśmy się w stronę Olszówki, następnie Pijanowa, Radwanowa, Jakimowic, aż ostatecznie dotarliśmy do celu.
W czasie jazdy odpoczywaliśmy, by nabrać sił, napić się chłodzących napojów, czy przekąsić soczystego arbuza.

Podziwiając piękne krajobrazy, dotarliśmy do Lipy ok. 15.30. Tam serdecznie przywitał nas miejscowy proboszcz, ks. Jan Adacha. Przedstawił on dzieje drewnianego kościoła, pobliskiego cmentarza. Dyskutowaliśmy także na temat malowideł zdobiących świątynię.

Następnie udaliśmy się na plebanię. Duchowny uraczył nas przepyszną zupą, sokiem żurawinowym i własnoręcznie pieczonym chlebem. Opiekunowie, p. Lena Gąsior ( kierownik wycieczki), p. Barbara Biała, p. Andrzej Sosnowski oraz młodzież, zajadając specjały, spontanicznie prowadzili rozmowy z księdzem.

Kolejnym etapem eskapady było uroczysko Ormanicha. Podczas dalszej wędrówki odpoczywaliśmy na zielonych polanach, wzmacniając się słodkościami.
Do domów jechaliśmy inną trasą, tj. leśnymi ścieżkami prowadzącymi wprost do Rudy Pilczyckiej.
Będąc w Pilczycy ok. 18.00, zjedliśmy na koniec smaczne lody.

Wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni, ponieważ czas spędzony z przyjaciółmi był bardzo owocny. Zdobyliśmy dużo nowej wiedzy o historii regionu i o sobie nawzajem.

Lena Gąsior
Barbara Biała
Andrzej Sosnowski

Pilczyckie Integracyjno-Edukacyjne Centrum (PIEC)

9 sierpnia 2009 [Aktualności]

DSC01508

1. Warsztaty plastyczne – prowadzi pani Agnieszka Sztandera z Bukowia-Słupi.Tematyka: malujemy wakacje, lepimy koszyczki z owocami i masy solnej, wykonujemy biżuterię.
DSC01488 DSC01489 DSC01498 DSC01500 DSC01505

2. W przerwie zajęć można pograć w tenisa stołowego.
DSC01495

3. Warsztaty dziennikarskie „Młoda Redakcja” pod kierunkiem pana Andrzeja Sosnowskiego z Wólki – uczestnicy przygotowują pierwszy numer „Wiejskich Klimatów”.
013

4. Artysta fotografik, pan Tadeusz Czarnecki pokazuje uczestnikom swoje prace.
DSC01511 DSC01516 DSC01519

O Stowarzyszeniu:

Główne cele działania Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Ziemi Pilczyckiej to: wspieranie rozwoju społecznego, kulturalnego i gospodarczego "Ziemi Pilczyckiej", aktywizowanie społeczności lokalnej, wspieranie wszechstronnego rozwoju dzieci i młodzieży, dbałość o ochronę przyrody i krajobrazu, ochrona dziedzictwa historycznego i kultywowanie tradycji regionalnych oraz promowanie walorów turystycznych i ekologicznych "Ziemi Pilczyckiej". czytaj więcej...


Time: 0.03557300567627 (gl)