Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Ziemi Pilczyckiej

Archiwum z miesiąca lipiec 2007

Wycieczka – zapisy

26 lipca 2007 [Aktualności]

Stowarzyszenie organizuje 8.08.2007 wycieczkę dla dzieci i młodzieży Ciuchcią Exprees Ponidzia na trasie Jędrzejów – Pinczów – Jędrzejów. Koszt 25 zł.

Program:

  • Wyjazd z miejsca zamieszkania godz. 8.00
  • Przejazd zabytkową kolejką – czas przejazdu ok. 8 godz. ? w tym czasie zwiedzanie z przewodnikiem Pinczowa, ognisko, pieczenie kiełbasy, zabawa przy muzyce.
  • Powrót ok. 20.00
  • Wpłaty należy dokonać do końca lipca w sklepie pana Pietrusiewicza w Pilczycy

Kuźnice Koneckie

15 lipca 2007 [Aktualności]

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Pilczyckiej wzięło udział w promocji Gminy Słupia w ramach „Kuźnic Koneckich” w Sielpi 15 lipca 2007r. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz powiatowych, wojewódzkich oraz państwowych z v-ce premierem Gosiewskim na czele.

Kuźnice Koneckie Kuźnice Koneckie Kuźnice Koneckie
Kuźnice Koneckie Kuźnice Koneckie Kuźnice Koneckie

O Ziemi Pilczyckiej

13 lipca 2007 [Artykuły]

„Ludzie są tutaj dobrzy, pogodne mają lica,
I Boga chętnie chwali droga nam wieś Pilczyca”

(fragment piosenki autorstwa Pani M.Chmielewskiej)

Krótka historia Pilczycy:

Pierwsze wzmianki o Pilczycy pochodzą z XII w., kiedy erygowano parafię przy kościele pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Pierwotnie była to drewniana budowla, kilkakrotnie przerabiana, a w 1848r całkowicie rozebrana. W 1851 r rozpoczęto budowę nowego kamiennego kościoła; ukończono ją w 1859r. W 1920r kościół uległ całkowitemu zniszczeniu na skutek pożaru. W 1931 r rozpoczęto budowę nowego kościoła, którą ukończono w 1951r. Pod kościołem spoczywa w grobie m.in. Anna z Romiszowic, żona Jana Chryzostoma Paska, autora słynnych pamiętników. Do dziś w tutejszej parafii zachowała się ofiarowana w 1697r gotycka monstrancja z herbem i inicjałami J.Ch. Paska.
Przeczytaj cały artykuł… »

Stowarzyszenie zarejestrowane

6 lipca 2007 [Aktualności]

Dnia 27 czerwca Sąd Rejonowy w Kielcach dokonał wpisu „Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Ziemi Pilczyckiej” do Rejestru Stowarzyszeń.

O Stowarzyszeniu:

Główne cele działania Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Ziemi Pilczyckiej to: wspieranie rozwoju społecznego, kulturalnego i gospodarczego "Ziemi Pilczyckiej", aktywizowanie społeczności lokalnej, wspieranie wszechstronnego rozwoju dzieci i młodzieży, dbałość o ochronę przyrody i krajobrazu, ochrona dziedzictwa historycznego i kultywowanie tradycji regionalnych oraz promowanie walorów turystycznych i ekologicznych "Ziemi Pilczyckiej". czytaj więcej...


Time: 0.029500007629395 (gl)