Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Ziemi Pilczyckiej

Księga gości

Zapraszamy do wpisywania się do naszej księgi gości.Wpisy: 172 komentarze

 • Julian Sawicki napisał(a):

  Witam ; wiem na pewno że Maria Szlągowska córka Jana ur. w około 1890r.( zm. w 1985 mając 96 lat ,pochowana w Opatowie ) dostała w spadku majątek Skąpe , jej matka zmarła jak Maria miała 2 tygodnie . Ślub w Pilczycy brała w końcu 1919 roku lub w na początku 1920 r. z Alexandrem Sawickim , syn Lucjana z Wąworkowa koło Opatowa . Ten majątek w Skąpe był w rękach Sawickich jakiś czas , ich jedynego syna Jerzego Sawickiego z majątku w Bogusławicach jadących na koniach zabili Niemcy – 17 czerwca 1944 r., razem z kuzynem Sawickiego – Malinowskim , pochowani są w Opatowie , potem tam kazała się pochować matka Jerzego , Maria z Szelągowskich Sawicka. Pozdrawiam – Julian S.

 • Z Warszawy napisał(a):

  Z znam:

  Wszystkich w Klubie, całą wieś.
  Znam Simlotów całe plemie.

  Znam Marynie i Kazika jej syna

  Znam Puszka

  Znam Sławka Dyktyńskiego

  A kocham: tego narazie nie napisze

  Ale jest ich tam bez liku.
  Ciocie Wujkowie Bracia i Siostry

 • Z Warszawy napisał(a):

  Cześć

  Wszystkich tam znam i kocham

 • Gniewko Gawalski napisał(a):

  Chciałbym się coś więcej dowiedzeć na temat Witolda Gawalskiego

 • Marianna Malucha napisał(a):

  Pozdrawiam wszystkich czlonkow Stowarzyszenia, a szczegolnie moja kochana siostre Basie P.Macie wspaniale pomysly.Brawo! Tylko tak dalej.Szkoda ze nasza SZKOLA -STARUSZKA zniknela z Pilczycy. Byloby dzis wspaniale miejsce na muzeum wsi.Mlodziez i dzieci poznaliby jak naprawde przebiegalo zycie na polskiej wsi.Wasze „Michalki”byly wspaniale. Dziekuje mojemu koledze Stasiowi P.za nagrania.Pozdrawiam i do zobaczenia!

 • Natalia Sobczyk napisał(a):

  Lubię chodzić do remizy.
  Uczę się tam różnych rzeczy w miłym towarzystwie.
  Lubię wszystkich którzy chodzą do stowarzyszenia.

 • Maria Sztandera napisał(a):

  Pozdrowienia dla wszytkich koleżanek – Rodowita mieszkanka Pilczycy Marysia Sztandera z domu Cieniak

 • Mieczysław Baran napisał(a):

  Jan Chryzostom Pasek w Pilczycy?

  Wśród lasów, gór koneckich
  jest piękna okolica
  tam leży nasza wioska
  nazywa się Pilczyca
  Na wzgórku stoi szkoła
  tuż za nią staw i lasek
  gdzie hodował swą wydrę
  sławny Chryzostom Pasek

  To dwie zwrotki z pięknej piosenki o Pilczycy napisanej ponad pól wieku temu przez panią Stefanie Chmielewską, która przez wiele lat nie tylko prowadziła dom ówczesnemu ks. proboszczowi Wacławowi Ośce, ale była również dobrym duchem pilczyckiej parafii.
  Wiedzę, że Jan Chryzostom Pasek autor słynnych ,, Pamiętników?, które odegrały tak znaczną rolę w historii literatury ojczystej pomieszkiwał w Pilczycy pani Chmielewska zaczerpnęła zapewne z liczącego prawie pięćset lat manuskryptu kroniki parafialnej( w drugiej połowie ubiegłego wieku kronika się zatraciła, prawdopodobnie jest gdzieś w rękach prywatnych, niedobrze , bo jest to własność parafii i tu powinna wrócić).
  O Janie Chryzostomie Pasku ukazało się wiele opracowań. Dokumenty archiwalne do których dotarli jego biografowie ukazują go jako awanturnika, który pięciokrotnie skazany został na banicję. W opinii badaczy był to człowiek w gorącej wodzie kąpany, wesoły , jowialny, gadatliwy, pełny animuszu rycerskiego i fantazji, ale o głowie ciasnej i sercu małym, pieniacz, chciwy grosza, do tego pijak, awanturnik, zawadiaka i kłótnik.
  Nie nam oceniać czy w całości ta opinia jest sprawiedliwa. Bo przecież nie bujnym życiem, ale dziełem jakie pozostawił zasłużył sobie na pamięć potomnych. ,,Pamiętniki? należą dziś do kanonu literatury polskiej. Dla historyków są cennym źródłem; jeżeli nie samych faktów historycznych- to z pewnością obyczajowości XVII wieku. Na pewno bez Paska, który nie był przecież pisarzem, literatura polska pozostałaby uboższa nie tylko o klasyczne dzieło pamiętnikarskie. Zapewne nieco inaczej wyglądałaby także twórczość Henryka Sienkiewicza i najbardziej światowego ze wszystkich polskich pisarzy XX w. Witolda Gombrowicza, który mówił, że największy wpływ w dziedzinie literatury mieli na niego pisarze polscy: Mickiewicz i Pasek.
  Historykom literatury, badaczom nie udało się jednoznacznie ustalić miejsca pochówku Paska. Jedni przypuszczają, że został pochowany na cmentarzu w Szczurowej do której należały Niedzieliska gdzie autor pamiętników miał spędzić ostatnie lata życia, inni że podobnie jak i jego matka w kościele klasztornym Ojców Reformatorów w Stopnicy.
  Jednak wieloletnie dociekania autora niniejszego opracowania, pisana i niepisana historia upoważnia do hipotezy, że słynny pamiętnikarz Jan Chryzostom Pasek ostatnie lata swojego życia spędził w Pilczycy w majątku swego pasierba Krzysztofa Łąckiego i tu w sierpniu 1701 r. zmarł. Tutaj też najprawdopodobniej pamiętniki pisał, jest rzeczą bowiem dość pewną, że dzieło Paskowe powstało pod koniec jego życia. Hipotezy tej nie wykluczał wybitny znawca epoki profesor Władysław Czapliński. Wręcz przeciwnie.
  Faktem bowiem jest, że w początkach XVII wieku dwór pilczycki należał do Łąckich herbu ,,Jelita z Nadola?. Stało się to za sprawą Mikołaja Łąckiego, który ożenił się z Elżbietą z Pilczyc Pilczycką, po jej śmierci dobra te przeszły do Łąckich w drodze posagu. Kolejnym właścicielem wyżej wymienionych dóbr stał się Mikołaj Łącki sędzia grodzki chęciński, którego żoną była Anna z Romiszewic Romiszowska właścicielka Smogorzowa i Skrzypiowa w powiecie wiślickim. Z tego związku pochodzi syn Krzysztof, który pilczycki majątek odziedziczył. Po śmieci Mikołaja Łąckiego, Anna powtórnie w wieku 46 lat wyszła za mąż za Jana Chryzostoma Paska. Pani Anna zawsze stała u boku swego męża Jana, wierna zapewne do końca. Dobiegając kresu musiała widzieć literackie zmagania małżonka z oporną materią języka polskiego i łaciny. Pisał o niej ciepło i serdecznie. Zmarła w 1697 r. w Pilczycy. Z wspomnianego manuskryptu kroniki parafialnej wynikało, że pod kościołem spoczywa Anna z Romiszewic sekundi voto Paskowa, żona Jana Chryzostoma. Panowie Łąccy na zjeździe w grodzie Nowomiejskim obciążyli w 1701 r. ówczesnego proboszcza parafii pilczyckiej do odprawienia mszy świętej za dusze Jana i Anny Pasków, gdyż Anna była matką Krzysztofa Łąckiego. Tablica nagrobna Anny Paskowej wmurowana w pilczyckim kościele uległa zniszczeniu w czasie jego pożaru w latach dwudziestych ubiegłego wieku.
  W 1697r. ? roku śmierci małżonki Jan Chryzostom Pasek złożył cenne Votum dla kościoła pilczyckiego. Jest to przepiękna gotycka monstrancja wykonana na podstawie krzyża greckiego z herbem i inicjałami darczyńcy.
  Trzysta lat minęło od zgonu naszego pamiętnikarza, w Pilczycy nie ma już dworu w którym zamieszkiwał ale ciągle żywa jest tutaj opowieść o Pasku i jego wydrze.

 • Waldi napisał(a):

  Gratulacje!!!
  Gratuluję pomysłu na spędzanie wolnego czasu w Pilczycy. Ciekawe pomysły , fajne wykonanie, generalnie tak trzymać . Szczególne pozdrowienia i uściski dla p. Basi Pękali .
  Mieszkaniec Chełma woj. lubelskie.

 • DAWID. SZ napisał(a):

  FAJNA INICJATYWA POZDRAWIAM

 • DAWID. SZ napisał(a):

  fajna inicjatywa

 • Jerzy Stefanczyk napisał(a):

  Pozdrawiam wszystkich znajomych ,robicie dobrą robotę Jerzy Stefanczyk Warszawa

 • Roman M napisał(a):

  Szanowni Stowarzyszeni y Zalozyciele

  Na wstepie chcialbym pogratulowac Panstwu samego pomylsu ‚Stowarzyszenia’ y do prawy udanej dzialalnosci. Wywodzac sie z Pilczycy jest milo ‚odnalesc’ Panstwa strone na ‚Google’ tysiace mil od ‚domu’.

  Przegladajac Panstwa interesujaca strone, pragne rowniez zasugerowac stworzenie / opracowanie kroniki / pamietnika dotyczacego wydazen w Pilczycy i okolicach. Jednym ze zrodel tej kroniki / pamietnika mogly by byc wspomnienia jeszcze zyjacych mieszkancow z Pilczycy i okolic dotyczacych, I Wojny Swiatowej, okresu miedzy wojennego, II Wojny Swiatowj i okresu powojennego. Sam mialem przyjemnosc sluchac ciekawych histori / zdarzen z tamtych czasow. Jestem pewien, ze jeszcze zyja tacy ktozy pamietaja odlegle czasy i mogliby opowiedziec wiele interesujacych histori, min. jak wygladalo zycie / Pilczyca przed wojna, czasy okupacji..etc. Indiwidualne wywiady (ze zdjeciem i krotka informacja o autorze danej histori), byc moze zdjecia… byly be ciekawym dodatkiem. Taka tez kronika wzbogacila by Panstwa strone.

  Happy New Year!

  • Anonim napisał(a):

   Chyba chodziliśmy razem do klasy w Pilczycy… i sadziliśmy drzewka ze Szkółki Leśnej…, to było prawie 20 lat temu, jak ten czas leci… Pozdrawiam. K.

   • carolina napisał(a):

    ktoanmerz nr 1969Misiek pisze: orientuje sie ktos czy po pozarze kosciola i klasztoru bedzie sporzadzone jakies sprawozdanie z akcji gasniczej? Bo wydaje mi sie, ze podczas gaszenia bylo troche niedociagniec

 • Justynaob@poczta.onet.pl napisał(a):

  Radosnego i szczęśliwego Nowego Roku z marzeniami o które warto walczyć, z radościami którymi warto się dzielić, z przyjaciółmi z którymi warto być i z nadzieją bez której nie da się żyć!

 • prof. dr hab. Janusz Sowiński napisał(a):

  Gratuluję społecznego zaangażowania, dziś już coraz rzadziej spotykanego. Pilczyca jest w pewnym sensie moją ziemią ojczystą (małą ojczyzną). Tu pracował mój pradziadek Roman Fabiański jako rządca w dobrach Zarembów, tu urodził się mój dziadek Witold Fabiański (1880 r.). Informacje te uzyskałem z księgi parafialnej dzięki uprzejmości Pana Profesora Tadeusza Kudera, za co Mu również w tym miejscu składam podziękowanie.

 • mieszkanka;. napisał(a):

  Pozdrawiam mieszkańców Pilczycy.Te imprezy są super

 • J.Z. aganda@tlenpl napisał(a):

  BRAWO! BRAWO! BRAWO!,aż Wam zazdroszczę.Darcie pierza…..jak to dawno …..też darłam.Dzięki za przypomnienie lat dziecinnych i młodzieńczych.Jeszcze było przędzenie wełny,lnu na kołowrotkach,robienie na krosnach zapasek,chodników itp…Serdecznie pozdrawiam:)

 • Justyna napisał(a):

  …a ile tam się dzieje!!!Jestem pod wrażeniem ! Gratuluję ,jak widać na załączonych obrazkach było to bardzo potrzebne! Pozdrawiam !

 • Marek Łabno napisał(a):

  Bardzo interesująca i ładna graficznie strona. Mam nadzieję, że wkrótce uda mi się odwiedzić Wasze okolice. Pozdrawiam członków Stowarzyszenia i mieszkańców Ziemi Pilczyckiej. Gratuluje inicjatywy oraz strony.

 • wierna Pilczycy napisał(a):

  Gratuluję i życzę nowych pomysłów oraz ich realizacji

O Stowarzyszeniu:

Główne cele działania Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Ziemi Pilczyckiej to: wspieranie rozwoju społecznego, kulturalnego i gospodarczego "Ziemi Pilczyckiej", aktywizowanie społeczności lokalnej, wspieranie wszechstronnego rozwoju dzieci i młodzieży, dbałość o ochronę przyrody i krajobrazu, ochrona dziedzictwa historycznego i kultywowanie tradycji regionalnych oraz promowanie walorów turystycznych i ekologicznych "Ziemi Pilczyckiej". czytaj więcej...


Time: 0.13916301727295 (gl)